Co to jest i jak działa pompa ciepła?
Współcześnie wielu właścicieli domów jednorodzinnych (i nie tylko) odchodzi od tradycyjnych systemów grzewczych. Zamiast kotłów np. na węgiel, stawia się na OZE - odnawialne źródła energii. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należy ekologiczna pompa ciepła - gruntowa, powietrzna, jak i wodna. Czym jest i jak działa? Przeczytaj artykuł!
Czym jest pompa ciepła?
To nowoczesne urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia. Ma ono specjalną sprężarkę, wymagającą zasilania elektrycznego. Sprzęt często wykorzystuje się do ogrzania wody użytkowej, ale z powodzeniem spisze się także jako jedyny system OC w domu. Warto przy tym podkreślić, że technologia ta może służyć nie tylko ogrzewaniu, ale i chłodzeniu wnętrza budynku, więc wykracza daleko poza możliwości zwykłego kotła.
Maszyny te dzieli się na trzy główne rodzaje. Wśród nich są pompy ciepła:
- powietrzne,
- gruntowe,
- wodne.
Każda z nich czerpie energię cieplną z innego źródła. Warto dodać, że wybór konkretnego modelu przekłada się na złożoność prac instalacyjnych oraz ich koszt.
Jak działa pompa ciepła?
Aby wyobrazić sobie, jak działa pompa ciepła do centralnego ogrzewania, pomyśl o lodówce - zasada bowiem jest bardzo podobna. Najprościej ujmując - urządzenia te pobierają energię ze źródeł i przekazują do CO lub systemu CWU. Wszystko dzięki wykorzystaniu przemian termodynamicznych, jakim podlega ciepło pozyskiwane z gruntu, wody lub powietrza. Należy podkreślić, że sprzęt tej klasy nie generuje ciepła, tylko je faktycznie przepompowuje.
Jak wyżej wspomniano - sprzęty te wymagają elektryczności. Współczesne egzemplarze jednak są bardzo ekonomiczne, a przez to też - ekologiczne. Ponadto często łączy się je z panelami fotowoltaicznymi, co pozwala uzyskać wysoką autonomiczność względem zewnętrznych dostawców energii elektrycznej.
Czy warto inwestować w tego typu rozwiązania?
Zastanawiając się nad wyborem centralnego ogrzewania, warto przyjrzeć się tej technologii. Zarówno modele gruntowe, jak i powietrzne to oszczędne i ekologiczne rozwiązania, idealnie nadające się do domów pasywnych i starszego, odpowiednio wyizolowanego budownictwa. Należy jednak pamiętać, aby wybierać propozycje sprawdzonych dostawców.
Polecane artykuły
Kotwa chemiczna — poznaj największe zalety tego systemu mocowań!
W dziedzinie budownictwa technologia nieustannie ewoluuje, a nowe rozwiązania stają się coraz bardziej zaawansowane. Wśród nich kotwa chemiczna, jedno z najnowszych osiągnięć w technologii mocowań, zyskuje na popularności dzięki swoim niewątpliwym zaletom. Poznaj je teraz! Zalety kotwy chemicznej
Jaka blachodachówka spełni oczekiwania każdego nabywcy?
Chcąc zaoszczędzić na pokryciu dachu bez utraty bezpieczeństwa budynku i efektywnego wyglądu, warto zdecydować się na niedrogie materiały, które mają również wiele innych zalet. Są one dostępne w bogatym asortymencie, dlatego z pewnością nawet najbardziej wymagający nabywca znajdzie odpowiedni produ