Czy opium uzależnia?

Czy opium uzależnia?

Ta narkotyczna substancja powstaje w wyniku wysuszenia soku z makówek (w niedojrzałej formie) maku lekarskiego. Co ciekawe, opium było znane już w okresie starożytności, kiedy stosowano je w celach leczniczych oraz podczas ówczesnych rytuałów. Obecnie ponad 90% światowej produkcji narkotyku odbywa się w Afganistanie. Sprawdź, dlaczego ten specyfik jest tak silnie uzależniający.

Jakie działanie wykazuje opium?

Mieszanina wielu czynnych substancji uzależniających ma dosyć złożone właściwości. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie alkaloidy zawarte w opium wykazują działanie narkotyczne. Przykładowo kodeina jest stosowana w lekach hamujących kaszel, a papaweryna pomaga w przypadku kolki jelitowej czy w bólach spowodowanych atakiem kamieni nerkowych. Głównie morfina, stanowiąca ponad 10% substancji, odpowiada za zdecydowaną większość negatywnych skutków zażywania leków opioidowych (mimo tego jest wykorzystywana w placówkach medycznych jako środek przeciwbólowy). 

Jakie są formy podawania narkotyku?

Wśród najbardziej rozpowszechnionych sposobów zażywania tego niebezpiecznego dla zdrowia specyfiku można wymienić:

  • picie nalewki zwanej laudanum lub wywaru znanego pod nazwą „makiwara”,
  • palenie (wdychanie oparów palonego sproszkowanego opium),
  • iniekcję dożylną z zastosowaniem strzykawki wypełnionej substancją narkotyczną w rozcieńczonej postaci),
  • podanie podskórne.

Jakie są objawy przedawkowania?

Narkotyk działa najsilniej w momencie podania go dożylnie. Wtedy też najczęściej dochodzi do występowania takich problemów zdrowotnych jak utrata przytomności, ból głowy i mięśni, spowolnienie pracy serca, mdłości czy gorączka. Przedawkowanie wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Z kolei uzależnienie od opium może być leczone podczas pobytu w zamkniętym ośrodku, gdzie pacjent przechodzi detoks.