Czy stosowanie opium jest uzależniające?

Czy stosowanie opium jest uzależniające?

Narkotyk ten był znany już w okresie starożytności, gdy ówcześni medycy wykorzystywali go jako środek przeciwbólowy i odurzający. Substancja psychoaktywna jest pozyskiwana z maku lekarskiego. Należy jednak podkreślić, że w Polsce zbieranie mleczka makowego oraz hodowla tej wysokomorfinowej rośliny są zakazane. Ponadto w 2021 roku opium zaliczono do tzw. ludzkich czynników rakotwórczych grupy 1. Sprawdź, jakie właściwości ma ta narkotyczna mieszanina alkaloidów.

Które składniki opium są wykorzystywane w medycynie?

Obecnie specyfik jest stosowany głównie do produkcji narkotyku, jednak w niektórych krajach część zawartych w mieszance substancji wykorzystywana jest także w medycynie. Przykładowo morfinę podaje się pacjentom w szpitalach i hospicjach w celu wyeliminowania silnego bólu. Kodeina znajduje zastosowanie w syropach przeciwkaszlowych, a metadon jest środkiem psychotropowym pomocnym w leczeniu uzależnienia od heroiny oraz preparatem uśmierzającym ból u chorych, w których przypadku zdiagnozowano nowotwór.

W jaki sposób działa specyfik?

Narkotyk wykazuje działanie przeciwbólowe i odprężające. Jest to tak silna substancja, że uzależnienie może pojawić się nawet po podaniu jednej dawki. Jeśli chodzi o przedawkowanie opium, to najczęściej występuje w przypadku iniekcji dożylnej i objawia się m.in. utratą przytomności, bólem głowy i mięśni, mdłościami, ogólnym osłabieniem i spowolnieniem akcji serca.

Jak wygląda terapia uzależnienia od narkotyków?

Leczenie jakiegokolwiek nałogu musi zostać indywidualnie dopasowane do danego pacjenta. Uzależniony powinien być w stałym kontakcie z terapeutą, psychologiem oraz psychoterapeutą, a także brać czynny udział w spotkaniach grupowych. W ośrodkach terapeutycznych na wsparcie mogą również liczyć osoby współuzależnione. Terapia zwykle trwa kilka tygodni, z możliwością przedłużenia pobytu.