Czy warto starać się o zezwolenie na broń?

Czy warto starać się o zezwolenie na broń?

By móc zaopatrzyć się w rewolwer do obrony własnej czy zabytkową strzelbę niezbędną do udziału w inscenizacjach historycznych trzeba uzyskać pozwolenie władz. Polska ma dość restrykcyjne prawo o dostępie do broni, co oznacza, że chcące ją posiadać osoby muszą przejść odpowiednią procedurę, bez względu na to, jakiego rodzaju broń chcą posiadać i do jakich celów zamierzają ją wykorzystywać. Czy warto podjąć się tego przedsięwzięcia? Sprawdź!

Po co Ci broń?

W Stanach Zjednoczonych, słynących z liberalnego prawa, wiele osób posiada broń do ochrony swoich domostw, przy czym dotyczy to nie tylko mieszkańców niebezpiecznych miast czy dzielnic. Warto jednak wiedzieć, że pozwala na to także prawo mówiące, że każdy może bronić swojego domu. W Polsce nawet obrona konieczna jest obostrzona wieloma zastrzeżeniami, dlatego większość osób chcących posiadać broń do obrony własnej liczny raczej na poprawę swojego samopoczucia i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa aniżeli jej używanie.

Poza tym zezwolenie na broń muszą uzyskać między innymi osoby chcące brać udział w polowaniach, w zawodach strzeleckich, zatem uprawiać sport, zamierzające wykorzystywać ją w celach kolekcjonerskich, pamiątkowych czy szkoleniowych. W każdym z tych przypadków procedura ubiegania się o zezwolenie będzie się nieco różnić, przede wszystkim jeśli chodzi o potrzebne dokumenty.

Jak wygląda procedura?

Osoby zdecydowane na udział w polowaniach czy zawodach bądź zmuszone do uzbrojenia się, na przykład ze względu na poczucie zagrożenia czy bezpośrednio zagrażające im niebezpieczeństwo, nie mają innego wyjścia jak rozpoczęcie procedury. Jednak nawet w przypadku, gdy nie jest to niezbędne, a po prostu ma się taką ochotę, na pewno warto się na to zdecydować, gdyż można dzięki temu na przykład ciekawie spędzać czas, oddając się strzelectwu. Poza tym procedurę można przyspieszyć i ułatwić, zapisując się do klubu strzeleckiego i pozwalając, by specjaliści zajęli się większością działań, związanych przede wszystkim z dopełnianiem formalności. Osoba, która się na to zdecyduje, musi tylko stawić się na szkolenie oraz badania —  psychofizyczne.

Czy każdy może otrzymać pozwolenie na broń?

Oczywiście na powyższe mogą zdecydować się tylko osoby spełniające podstawowe warunki określone w ustawie. Broń mogą posiadać osoby, które ukończyły 21 lat, mają pełną zdolność do czynności prawnych, jest niekarana oraz zdrowa w wymiarze fizycznym oraz psychicznym.