Czym kierować się podczas wyboru generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych?
Większość inwestorów decyduje się na współpracę z jedną główną firmą, która będzie odpowiadała za realizację wszystkich prac budowlanych. Generalny wykonawca często pomaga już na etapie przygotowania projektu, sporządzania niezbędnych dokumentacji oraz uzyskania urzędowych zezwoleń budowlanych. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru przedsiębiorstwa zajmującego się generalnym wykonawstwem.
Za co odpowiada generalny wykonawca?
Zakres oraz okres obowiązywania umowy są ustalane indywidualnie pomiędzy inwestorem a wybraną firmą budowlaną. Najczęściej generalny wykonawca inwestycji budowlanych dba o takie kwestie jak:
- przygotowanie oraz uprzątnięcie terenu budowy,
- przedstawienie kosztorysu wraz z harmonogramem i realizacją zamówień na potrzebne materiały budowlane,
- rozdzielenie i pilnowanie terminowości prac wykonywanych przez podwykonawców,
- uczestniczenie w odbiorach budynku (wraz z przeszkoleniem konserwatora lub właściciela z działania wszystkich instalacji).
Komu zlecić generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych?
Wybór firmy jest zależny od rodzaju stawianego obiektu, a także finansowych możliwości inwestora. Decyzja o współpracy następuje zwykle po otrzymaniu i porównaniu kilku ofert pochodzących od lokalnych przedsiębiorstw. Zleceniodawca powinien skupić się na firmach mających doświadczenie w realizacji podobnych projektów oraz dysponujących odpowiednim zapleczem kadrowym i sprzętowym (dopasowanym do wielkości planowanej inwestycji). Dobrze także zapoznać się z recenzjami od dotychczasowych kontrahentów na temat jakości i terminowości wykonywanych prac budowlanych.
Budowa obiektów przemysłowych
Należy podkreślić, że realizacja projektu budynku mieszkalnego różni się od inwestycji związanej ze stawianiem magazynu czy hali produkcyjnej. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej firmy odpowiadającej za generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych. Przedsiębiorstwo powinno działać w branży od lat oraz znać wszystkie obowiązujące przepisy budowlane i bhp związane właśnie ze stawianiem hal o przeznaczeniu przemysłowym.
Polecane artykuły
Kotwa chemiczna — poznaj największe zalety tego systemu mocowań!
W dziedzinie budownictwa technologia nieustannie ewoluuje, a nowe rozwiązania stają się coraz bardziej zaawansowane. Wśród nich kotwa chemiczna, jedno z najnowszych osiągnięć w technologii mocowań, zyskuje na popularności dzięki swoim niewątpliwym zaletom. Poznaj je teraz! Zalety kotwy chemicznej
Jaka blachodachówka spełni oczekiwania każdego nabywcy?
Chcąc zaoszczędzić na pokryciu dachu bez utraty bezpieczeństwa budynku i efektywnego wyglądu, warto zdecydować się na niedrogie materiały, które mają również wiele innych zalet. Są one dostępne w bogatym asortymencie, dlatego z pewnością nawet najbardziej wymagający nabywca znajdzie odpowiedni produ