Dlaczego wełna mineralna to dobre rozwiązanie do izolacji?

Dlaczego wełna mineralna to dobre rozwiązanie do izolacji?

Odpowiednia izolacja termiczna budynków, przede wszystkim mieszkalnych, jest niezwykle ważna, gdyż przekłada się nie tylko na komfort użytkowania obiektów. Ma też bezpośrednie przełożenie na koszty ogrzewania oraz klimatyzacji, warto więc wykonać ją dobrze, wybierając dobre materiały. Czy wełna mineralna to odpowiednia opcja? Sprawdź!

Wełna mineralna a inne materiały izolacyjne

Oczywiście nie w każdym przypadku materiał ten będzie odpowiednim wyborem. Wełna mineralna, zwana też szklaną, nie jest stosowana do ociepleń elewacji —  tutaj prym stale wiedzie styropian, dostępny w różnych grubościach. Jeśli jednak chodzi o izolację fundamentów czy ścian murowanych, wełna sprawdza się idealnie —  tak samo jak w przypadku stropów, dachów i poddaszy. Trzeba tylko pamiętać, by wybrać jej wariant o odpowiednim przeznaczeniu, o czym na opakowaniach informują producenci.

Jej walory, między innymi lekkość, przystępna cena i forma ułatwiająca przechowywanie i oszczędzająca miejsce (to rolki), powodują, że jest nadal chętnie wybierana. Kolejnym tego powodem jest jej łatwe zastosowanie. Stawiając na izolację na przykład z pianki poliuretanowej, trzeba zatrudnić do jej położenia fachowców, w dodatku ich znalezienie nie zawsze jest proste, gdyż na rynku działa jeszcze stosunkowo niewiele firm mających takie usługi. Wełnę zaś wiele osób kładzie samodzielnie, wykorzystując ją nie tylko do ocieplania.

Doskonały współczynnik przenikania ciepła

Warto pamiętać, że izolacja to nie tylko ochrona przed przenikaniem zimna z zewnątrz i uciekaniem ciepła na zewnątrz, dzięki czemu można cieszyć się komfortem w budynku i mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Bardzo ważna, między innymi w przypadku użytkowych poddaszy, jest też ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, co także skutkuje komfortem oraz możliwością optymalizacji wydatków na system chłodzenia —  klimatyzację.

Świetne rozwiązanie

Wysoka skuteczność wełny sprawdza się też do izolowania elementów grzewczych, co m.in. chroni przed zapłonem czy choćby nagrzewaniem się tych elementów, które nie powinny się nagrzewać. Zastosowanie tego materiału jest więc bardzo szerokie.