Jak wytwarza się i formuje ser owczy typu oscypek?
Tradycje góralskie to nie tylko wyjątkowo brzmiąca muzyka i żywiołowe tańce. To także rozmaite obrzędy i kultywowane przez kolejne pokolenia metody wytwarzania serów. Niektóre z nich mają zastrzeżoną nazwę i są sławne również za granicą. Pragniesz dowiedzieć się, jakie to wyroby? Zapoznaj się z tekstem!
Jakich serów warto spróbować, będąc w Tatrach?
Chociaż na Podhalu wyrabia się różne rodzaje serów, zdecydowanie największą popularnością cieszy się oscypek. Jest to wyjątkowy wyrób, którego nie sposób pomylić z żadnym innym serem. Ma zdecydowany, słony smak i niezwykły aromat. Zapach tego produktu pochodzi od gałązek jałowca używanych podczas podwędzania. Poza tym gatunkiem w regionie wytwarza się też wiele innych serów, z mleka owczego, krowiego i mieszanego. Do najbardziej znanych należą korbacz, bryndza podhalańska i bundz, dostępny z różnymi dodatkami, jak i w wersji naturalnej. Jest to wyrób, którego nie można spotkać w żadnym innym regionie kraju.
Jak wyrabia się oscypki?
Tradycyjny oscypek wytwarzany jest przez baców wysoko na halach, z mleka owczego podgrzewanego w niewysokich temperaturach. Dzięki naturalnym bakteriom znajdującym się w mleku i dodawanej do niego podpuszczce jagnięcej skrzepia się ono i zbija w grudki. Następnie odcedza się serwatkę zwaną żętycą, a powstałą masę odciska ręcznie i formuje w walce lub stożki. Po uformowaniu ser zanurza się w gorącej wodzie. Większość wytwórców używa specjalnych form z charakterystycznymi wzorami.
Jak można wykorzystać ten ser?
Oscypki fantastycznie smakują na zimno. Są jednak amatorzy smażonych plastrów tego sera, którzy zjadają go np. z sosem żurawinowym. Jest on wyjątkowo smakowity, dlatego można go wykorzystać jako składnik śniadania czy kolacji, na przekąskę i dodawać do różnych dań na słono, w tym do:
- makaronów,
- dań zapiekanych,
- sałatek.
Osoby lubiące eksperymentować z pewnością znajdą dla niego wiele innych zastosowań.
Jakie są ceny oscypków?
Nie są to sery tanie, ale warto zwrócić uwagę na sposób ich wytwarzania, wymagający sporo pracy. Mimo dość wysokiej ceny i tak są chętne kupowane. Masz pomysł na danie z oscypkiem i chcesz je wypróbować? Poszukaj w sieci sklepu z serami góralskimi i dokonaj zakupu!
Polecane artykuły
Kotwa chemiczna — poznaj największe zalety tego systemu mocowań!
W dziedzinie budownictwa technologia nieustannie ewoluuje, a nowe rozwiązania stają się coraz bardziej zaawansowane. Wśród nich kotwa chemiczna, jedno z najnowszych osiągnięć w technologii mocowań, zyskuje na popularności dzięki swoim niewątpliwym zaletom. Poznaj je teraz! Zalety kotwy chemicznej
Jaka blachodachówka spełni oczekiwania każdego nabywcy?
Chcąc zaoszczędzić na pokryciu dachu bez utraty bezpieczeństwa budynku i efektywnego wyglądu, warto zdecydować się na niedrogie materiały, które mają również wiele innych zalet. Są one dostępne w bogatym asortymencie, dlatego z pewnością nawet najbardziej wymagający nabywca znajdzie odpowiedni produ