Kotwa chemiczna czy mechaniczna? Poznaj główne różnice!
Zastanawiasz się, jakie łączniki będą najlepsze do konkretnego celu? Współcześnie wyróżnia się dwie główne kategorie kotew – mechaniczne i chemiczne. Istnieją między nimi istotne różnice, wpływające m.in. na trwałość i funkcjonalność takiego rozwiązania. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj zatem poniższy artykuł.
Czym są kotwy mechaniczne i chemiczne?
Stosowane głównie w przypadku ciężkich zamocowań w betonie są kotwy mechaniczne. Są łatwe w montażu i, odpowiednio wkręcone, gwarantują wysoką nośność. Dzieli się je na opaskowe, mocowane przelotowo, wkręcane, kotwiące na całej długości, segmentowe oraz tulejowe. Z drugiej strony są chemiczne, nazywane także wklejanymi, wykonane z żywic epoksydowych, hybrydowych lub związków poliestru. Mają podobne zastosowanie co ich mechaniczne odpowiedniki, ale jednak – ze względu na pewne właściwości, są coraz chętniej wybierane.
Jakie są między nimi różnice?
Główna różnica leży w sposobie kotwienia ich w podłożu. Modele mechaniczne utrzymują się w nim dzięki tarciu i rozporowi. Z kolei kotwa chemiczna, w tym m.in. produkty oferowane przez markę Fischer, wykorzystuje zjawisko adhezji, tworzące spójne połączenie dwóch powierzchni. Takie rozwiązanie ma jedną zasadniczą wadę w porównaniu z np. łączeniami wkręcanymi – wymaga czasu na powstanie trwałego wiązania, a do tego potrzebuje odpowiednich warunków termicznych.
Produkty na bazie żywic czy poliestrowe natomiast, dzięki temu, że szczelnie wypełniają otwór, tworzą wysoce odporne na wszelkie czynniki, w tym m.in. rdzę, wiązania. W porównaniu z mechanicznymi więc łączniki te są praktycznie niezniszczalne przy normalnym użytkowaniu, znosząc nawet bardzo wysokie obciążenia. Ponadto, dzięki temu, że nie oddziałują fizycznie na powierzchnie, w których je zakotwiono, stosuje się je na krawędziach.
Który wariant lepszy?
Znając te różnice, można wskazać, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Nie da się jednak ukryć, że specjaliści od budowy coraz częściej sięgają po np. produkty z żywic epoksydowych. Do najpopularniejszych zaś należy kotwa chemiczna Fischer – lidera tego rynku. Jeśli potrzebujesz takich rozwiązań – znajdź je w sklepie budowlanym.
Polecane artykuły
Kotwa chemiczna — poznaj największe zalety tego systemu mocowań!
W dziedzinie budownictwa technologia nieustannie ewoluuje, a nowe rozwiązania stają się coraz bardziej zaawansowane. Wśród nich kotwa chemiczna, jedno z najnowszych osiągnięć w technologii mocowań, zyskuje na popularności dzięki swoim niewątpliwym zaletom. Poznaj je teraz! Zalety kotwy chemicznej
Jaka blachodachówka spełni oczekiwania każdego nabywcy?
Chcąc zaoszczędzić na pokryciu dachu bez utraty bezpieczeństwa budynku i efektywnego wyglądu, warto zdecydować się na niedrogie materiały, które mają również wiele innych zalet. Są one dostępne w bogatym asortymencie, dlatego z pewnością nawet najbardziej wymagający nabywca znajdzie odpowiedni produ