Kto może uzyskać zezwolenie na broń?

Kto może uzyskać zezwolenie na broń?

Polskie prawo o dostępie do uzbrojenia jest dość restrykcyjne. Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie na temat tego, czy to dobrze, czy nie. Faktem jest jednak, że by uzyskać zezwolenie na posiadanie broni trzeba przejść przez pewną procedurę, co między innymi zabiera czas i wymaga poniesienia kosztów. Dobra wiadomość jest jednak taka, że na jej rozpoczęcie może zdecydować się wiele osób, o ile tylko spełniają pewne podstawowe warunki. Dowiedz się na ten temat więcej.

Przyznanie zezwolenia na broń —  podstawowe zasady

Uzyskanie zezwolenia na broń wymaga dopełnienia wielu formalności, trzeba między innymi poddać się badaniom u specjalistów jak internista, okulista, psycholog lub psychiatra. Chodzi o sprawdzenie, że osoba chcąca posługiwać się bronią (albo choćby ją posiadać —  do celów np. kolekcjonerskich) jest do tego zdolna fizycznie, a przede wszystkim psychicznie. Oczywiście wiele osób muszących poddać się takim badaniom uważa to za czystą formalność i zżyma się na to, tak naprawdę jednak jest to dobre rozwiązanie, gdyż zapewnia bezpieczeństwo, a przynajmniej ogranicza ryzyko —  chyba nikt nie chciałby, by osoba niestabilna psychicznie czy wręcz chora mogła zaopatrzyć się w broń palną.

Poza tym o uzyskanie pozwolenia mogą ubiegać się osoby mające odpowiedni wiek. Pełnoletniość tu nie wystarczy, trzeba mieć ukończone 21 lat. Inne wymagania to pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność —  zaopatrzyć się w rewolwer czy pistolet legalnie nie może osoba skazana za przestępstwo.

Czy umiesz posługiwać się bronią?

Osoby chcące posiadać broń do obrony własnej, do celów strzeleckich czy łowieckich muszą też nauczyć się ją obsługiwać, jeszcze zanim nabędą własny egzemplarz. W tym celu trzeba zapisać się do klubu strzeleckiego i przejść szkolenie oraz zdać egzamin —  teoretyczny oraz na strzelnicy. Warto tu dobrze wybrać szkolenie, by mieć pewność, że uda się zdać egzamin aby nie wydłużać całej procedury przez konieczność jego powtarzania. Zapewni to dobry klub strzelecki, oferujący także pomoc przy dopełnianiu wszelkich formalności, gromadzeniu potrzebnej dokumentacji itp., dzięki czemu proces trwa krócej.

Wybierz dla siebie broń!

Choć w Polsce nie można tak po prostu wejść do sklepu z bronią i kupić dla siebie karabinu czy pistoletu, pozyskanie zezwolenia jest na wyciągnięcie ręki, o ile oczywiście spełnia się przede wszystkim podstawowe wymogi. Poza tym trzeba uzbroić się w cierpliwość —  lub skorzystać ze wsparcia pozwalającego skrócić czas procedury.