Oświetlenie kościoła a obowiązujące normy

Oświetlenie kościoła a obowiązujące normy

Wnętrze każdego obiektu sakralnego powinno być dobrze doświetlone, z wyróżnieniem kluczowych miejsc, w tym m.in. ołtarza głównego i bocznego, a także znajdujących się wewnątrz figur czy elementów architektonicznych. Należy jednak podkreślić, że wierzący powinni móc skupić się na uczestnictwie we mszy, dlatego światło absolutnie nie może być tutaj czynnikiem rozpraszającym. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy rozmieszczeniu lamp.

Jak prawidłowo oświetlić obiekt sakralny?

Najważniejszym miejscem jest oczywiście ołtarz główny, dlatego też należy dobrze go doświetlić aby wierni skupili się właśnie na nim. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od obowiązującego okresu liturgicznego, sprawowane nabożeństwa odbywają się również w innych częściach kościoła (m.in. podczas liturgii Wielkiego Piątku czy Drogi Krzyżowej). Dlatego też projektanci muszą uwzględnić wiele dodatkowych źródeł światła, które będą włączane jedynie w wybrane dni.

Rodzaje oświetlenia kościoła

Poza odpowiednim oświetleniem kluczowych elementów pod względem sprawowania liturgii, czyli wspomnianego ołtarza głównego wraz z prezbiterium, w budynku należy również zadbać o montaż lamp znajdujących się nad ławkami. Sufitowe oświetlenie kościoła powinno umożliwić wiernym czytanie modlitw i pieśni. Kolejny ważny aspekt to wyróżnienie symboli religijnych (obrazów, figur, krzyży) i doświetlenie budynku na zewnątrz.

O czym pamiętać przy oświetleniu wnętrza kościoła?

Dobór elementów oświetleniowych zależy przede wszystkim od rodzaju budynku, jednak dla większości zarządców obiektów sakralnych liczy się odpowiednie rozmieszczenie i natężenie światła. Oczywiście nie można też zapominać o dobrej jakości i estetyce lamp czy aspekcie energooszczędnym. Najlepiej podjąć współpracę z firmą, która specjalizuje się w projektowaniu oraz montażu oświetlenia w kościołach.