Z jakich materiałów wykonuje się dachy płaskie? Sprawdź to!
Wielkopowierzchniowe zadaszenia to rozwiązania stosowane w przemyśle, jak i budownictwie mieszkaniowym. Dachy płaskie kładzione są na halach magazynowych, fabrykach, blokach wielorodzinnych oraz nowoczesnych domach. Muszą więc spełniać odmienne wymagania. Jakie materiały służą do wykonania takich systemów? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Warstwa nośna
Na wstępie warto wyjaśnić, że montowane przez wiele firm, m.in. z Warszawy, dachy płaskie są układami warstwowymi, a każdy z elementów takiego systemu odgrywa istotną rolę. Nośny, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za to, jak dużą masę udźwignie dana konstrukcja. Ogromne znaczenie więc ma wyliczenie sił oddziałujących na niego, by dobrać właściwe materiały i wzmocnienia. Najczęściej warstwę tę wykonuje się z żelbetu, blach trapezowych czy drewna.
Paroizolacja dachu płaskiego
Ta część układu zapobiega przenikaniu pary do systemu dachowego, co chroni go przed grzybem. Musi więc być właściwie uszczelniony. Dlatego zazwyczaj do tego celu stosowane są specjalne folie paroizolacyjne. Często w dachach płaskich wykorzystuje się produkty zbrojone lub z powłoką aluminiową, co poprawia właściwości termoizolacyjne.
Termoizolacja
A skoro o tym – to kolejna, istotna warstwa w takim zadaszeniu. Do izolacji termicznej wykorzystuje się wiele różnych materiałów, jednak do najpowszechniej używanych należą:
- styropian,
- polistyren ekstrudowany,
- wełna mineralna.
Dodatkowo często też stosuje się elementy paro- i hydroizolacji pod postacią folii paroszczelnych i papy bitumicznej.
Jakie pokrycie dachowe na dach płaski?
To ostatni element takiej konstrukcji, jednak nie mniej istotny od pozostałych. Dachy płaskie często pokrywa się papą lub arkuszami blachy. Jednak takie firmy jak Damans Dak oferują nowocześniejsze rozwiązania. Zarówno na nowych, jak i istniejących powłokach dachowych można położyć specjalne membrany chemiczne, wykonane m.in. z PVC, TPO czy EPDM. Charakteryzują się one rewelacyjnymi właściwościami hydroizolacyjnymi, gwarantując też wysoką odporność na oddziaływanie mechaniczne.
Znajdź dobrego wykonawcę!
Nawet najlepsze materiały na systemy dachowe nie będą dobrym rozwiązaniem, jeśli zostaną źle wykonane. Dlatego pamiętaj, by współpracować z firmą o odpowiednim doświadczeniu i stosującą nowoczesne rozwiązania. Sprawdź już teraz, co może Ci ona zaoferować.
Polecane artykuły
Kotwa chemiczna — poznaj największe zalety tego systemu mocowań!
W dziedzinie budownictwa technologia nieustannie ewoluuje, a nowe rozwiązania stają się coraz bardziej zaawansowane. Wśród nich kotwa chemiczna, jedno z najnowszych osiągnięć w technologii mocowań, zyskuje na popularności dzięki swoim niewątpliwym zaletom. Poznaj je teraz! Zalety kotwy chemicznej
Jaka blachodachówka spełni oczekiwania każdego nabywcy?
Chcąc zaoszczędzić na pokryciu dachu bez utraty bezpieczeństwa budynku i efektywnego wyglądu, warto zdecydować się na niedrogie materiały, które mają również wiele innych zalet. Są one dostępne w bogatym asortymencie, dlatego z pewnością nawet najbardziej wymagający nabywca znajdzie odpowiedni produ