Czym jest oznakowanie CE?Czym jest oznakowanie CE?

Producenci muszą przestrzegać przepisów. Czy na Twoich produktach powinien znajdować się znak CE? Sprawdź, czym jest deklaracja zgodności i jakie kary grożą za nielegalne wprowadzenie towaru na europejski rynek.

Europejska deklaracja zgodności

Przeglądając produkty w sklepach często można natknąć się na znak CE. Nie każdy jednak wie, co on oznacza. Tego typu oznakowanie to potwierdzenie zgodności z normami Unii Europejskiej, które dotyczą zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Jeszcze przed rozpoczęciem produkcji przedsiębiorca powinien zapoznać się z aktualnymi dyrektywami. Dzięki temu zaplanuje dobór materiałów i wyposażenie fabryki w taki sposób, by pozytywnie przejść przez badania zgodności.

Oznakowanie CE w przypadku wielu grup towarów jest obowiązkowe. Jeśli producent nie wypełni stosownego dokumentu i pominie normy unijne, może zapłacić wysoką karę, nawet 100 000 złotych. Z tego względu niektórzy przedsiębiorcy decydują się na współpracę ze specjalistami od oznakowania bezpieczeństwa i korzystają z ich pomocy na każdym etapie produkcji. Eksperci chcą dowiedzieć się wszystkiego na temat wyrobu, w tym jego działania, założeń konstrukcyjnych i materiałów wykonania. Na tej podstawie są w stanie doradzić w sprawnym uzyskiwaniu deklaracji zgodności.

Znak CE na produktach

Najczęściej znak CE można spotkać na zabawkach dla dzieci, telefonach komórkowych, kaskach rowerowych, urządzeniach RTV i AGD. Ponadto wymagany jest na wyrobach ciśnieniowych, dronach, nawozach, materiałach wybuchowych do użytku cywilnego oraz urządzeniach spalających paliwo gazowe. CE dotyczy również jachtów i maszyn budowlanych.

Bezpieczne i legalne wyroby

Uzyskaj deklarację zgodności i legalnie wprowadzaj produkty na rynek. Dostarczaj klientom towar zgodny z normami europejskimi. Takie postępowanie korzystnie wpłynie na wizerunek Twojej marki.

Podobne