Dom pasywny i pompa ciepła
Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się nie tylko atrakcyjnym designem i ergonomią. Równie istotne jest to, aby domy były maksymalnie energooszczędne. Dlatego coraz popularniejsze są budynki pasywne, a ich istotny element stanowi m.in. ekologiczna pompa ciepła do centralnego ogrzewania. Czym się odznacza i dlaczego stanowi to dobre połączenie? Sprawdź!

Co oznacza, że dom jest pasywny?

W ten sposób określa się obiekty o idealnej izolacji termicznej. To przekłada się na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na produkcję energii cieplnej. Co za tym idzie – spada zużycie paliwa i elektryczności. To wiąże się zarówno z mniejszym wpływem na środowisko, jak i oszczędnościami.

W praktyce więc dom pasywny wymaga mniej energii niż 15 kWh/m2 na rok. Dla porównania – budynki energooszczędne wymagają 50 kWh, a zwykłe – nawet 120 kWh! Doskonałe wyizolowanie pozwala zrezygnować z tradycyjnych kotłów centralnego ogrzewania i postawić na OZE. Wśród urządzeń, które należą do najchętniej wybieranych z tej technologii, znajduje się pompa ciepła.

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła w domu pasywnym?

Czym w ogóle jest wspomniane rozwiązanie? To nowoczesny, ekologiczny sprzęt, pozyskujący energię cieplną z otoczenia. Najczęściej występują pompy ciepła:

  • powietrzna,
  • gruntowa,
  • wodna.

W skrócie – urządzenia te wykorzystują przemianę termodynamiczną, dosłownie przepompowując ciepło z wybranego źródła do CO lub CWU. Do działania potrzebują elektryczności – z zewnętrznej sieci lub fotowoltaiki. Dzięki temu jednak, że domy pasywne są świetnie wyizolowane, a utrata ciepła jest niewielka, zużywają relatywnie mało energii.

Wielkość urządzenia zależy od ogrzewanej powierzchni

Warto przy tym pamiętać, że pompa ciepła – gruntowa, powietrzna czy jakakolwiek inna, musi być odpowiednio dobrana do indywidualnych wymagań budynku. Często błąd stanowi wybór zbyt mało wydajnego sprzętu do wielkości domu, przez co ten pozostaje niedogrzany. Dlatego, decydując się na ten system, warto sięgnąć po pomoc specjalistów.

Podobne