Gdzie można skosztować prawdziwego oscypka?Gdzie można skosztować prawdziwego oscypka?

Jadąc w góry, wiele osób planuje wędrówki po szlakach, jazdę na nartach zimą i obcowanie z naturą. Warto także poznać wiele ciekawych tradycji, choćby takich jak przekazywane z pokolenia na pokolenie metody wytwarzania serów góralskich. Jesteś ciekaw tej tradycji? Zapoznaj się z artykułem.

Czym cechuje się prawdziwy oscypek?

Jest to ser o charakterystycznym, słonym smaku i przyjemnym zapachu, nadanym mu przez dym jałowcowy, w którym jest wędzony. Warto dodać, że jego nazwa jest zastrzeżona i może być używana w odniesieniu do serów wytwarzanych wyłącznie na konkretnym obszarze i wyrobów z mleka owczego. O tym, że jest to prawdziwy  oscypek , decyduje właśnie mleko owiec rasy wielkowłosej, wypasanych na górskich halach Tatr i Beskidu. Po przekrojeniu jego środek powinien być kremowy, a nie żółty. 

Jakie narzędzia są potrzebne do wyrobu oscypków?

Do wyrobu tego sera nie używa się żadnych narzędzi z wyjątkiem form nadających mu określony, walcowaty lub stożkowy kształt z charakterystycznymi zdobieniami. Oscypki wyrabiają bacowie na halach i wszystkie prace z tym związane wykonywane są ręcznie, włącznie ze wstępnym formowaniem.

Jak najlepiej smakuje ten specjał?

To zależy od preferencji konsumenta. Jedni lubią spożywać oscypki na zimno, inni natomiast wolą plasterki podsmażone na patelni, gdyż wówczas smak jest jeszcze wyrazistszy. Można je też dodawać do rozmaitych potraw, takich np. jak:

  • sałatki,
  • dania z makaronu,
  • zapiekanki,
  • placki ziemniaczane.

Możliwości jest wiele i wie to każdy, kto, gotując, lubi inspirować się kuchnią regionalną z Podhala. Jest to tak wyborny ser, że sprawdzi się nie tylko w codziennych posiłkach, ale też na specjalne okazje.

Gdzie kupić oscypek, aby mieć pewność, że jest prawdziwy?

W ostatnich latach pojawiły się w Internecie sklepy oferujące nie tylko oscypki, ale też inne góralskie sery pochodzące od wytwórców wyrabiających je tak samo od pokoleń. Jeśli i Ty chcesz delektować się tym specjałem, odwiedź wybrany sklep online i zrób zakupy!

Podobne