Jak zaprojektować oświetlenie kościoła?Jak zaprojektować oświetlenie kościoła?

Wybór poszczególnych punktów świetlnych zamontowanych w obiekcie sakralnym ma ogromny wpływ na funkcjonalność wnętrza, a także panujący w nim nastrój. Jest to szczególnie istotne dla wiernych skupiających się na modlitwie. Dobrze też, aby zamówione lampy wpasowywały się w styl architektoniczny wyposażanego budynku. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy doświetlaniu wnętrza kościoła.

O czym pamiętać przy zakupie elementów oświetleniowych do kościoła?

Podczas poszukiwań lamp trzeba kierować się przede wszystkim stylem wnętrza. Inne oświetlenie należy wybrać przy starszych zabytkowych budynkach w porównaniu do źródeł światła w nowoczesnych obiektach sakralnych. Na rynku dostępne są zarówno majestatyczne zdobione żyrandole, jak i minimalistyczne kinkiety, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego i pasującego do aranżowanej przestrzeni. Oczywiście nie można także zapominać o kosztach, dlatego dobrze postawić na energooszczędne żarówki i łatwe w utrzymaniu lampy.

Oświetlenie obiektów sakralnych — kluczowe zasady

Najważniejszym miejscem skupiającym wzrok wiernych jest oczywiście ołtarz główny, który powinien być dobrze doświetlony. Nie można również zapominać o właściwym wyszczególnieniu wszystkich ważnych symboli religijnych (krzyże, obrazy, figury) wraz z oryginalnymi elementami architektonicznymi. Dobrze zaprojektowane oświetlenie kościoła musi także uwzględniać montaż lamp zewnętrznych czy odpowiednie źródło światła znajdujące się nad ławkami.

Gdzie znaleźć lampy do kościoła?

Bezsprzecznie największy wybór tego rodzaju oświetlenia znajduje się w internecie. Jednak przy budowie nowego obiektu czy modernizacji instalacji najlepiej skorzystać z pomocy projektantów znających się na właściwym doświetleniu obiektu sakralnego — wewnątrz oraz na zewnątrz. Najlepsza firma zapewni również montaż wybranych elementów.

Podobne