Jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najbardziej przyjazna środowisku?
Zaostrzające się przepisy związane z utylizacją różnych odpadów, a także rosnąca świadomość społeczeństwa sprawiają, że coraz więcej osób niemających dostępu do miejskiej sieci kanalizacyjnej decyduje się na proekologiczne rozwiązania i poszukuje odpowiednich instalacji. Jeśli także ich szukasz, zapoznaj się z poniższym tekstem.

Czym się kierować, wybierając oczyszczalnię?

Wybór odpowiedniego rozwiązania wcale nie jest prosty dla kogoś, kto ma niewielką wiedzę na ten temat lub nie ma jej wcale. Dlatego najprościej jest zwrócić się do specjalistów zatrudnionych przez producenta, którzy dobiorą odpowiedni wariant oczyszczalni do:

  • powierzchni działki,
  • przepuszczalności gruntu,
  • poziomu wód gruntowych,
  • ilości generowanych nieczystości.

W ofercie wielu producentów są także biologiczne oczyszczalnie ścieków, które mogą zostać posadowione na działce każdej wielkości, z dowolnym rodzajem gruntu i nawet z dość wysokim poziomem wód gruntowych. 

Na jakiej zasadzie działa oczyszczalnia biologiczna?

Najogólniej mówiąc, woda oczyszczana jest przez specjalne złoże biologiczne z mikroorganizmami, które w dobrze dotlenionym środowisku rozkładają ścieki na osad i ciecz. W Internecie jest też dostępna hybrydowa przydomowa oczyszczalnia ścieków, która opiera się na dwóch metodach oczyszczania, mechanicznej, zakładającej pierwotne wytrącenie się osadów oraz biologicznej, opisanej wyżej. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że czystą wodę, zamiast do gruntu przez studnię chłonną, można odprowadzić do zbiornika, aby następnie wykorzystać ją w ogrodzie.

Co przemawia za zakupem oczyszczalni mechaniczno- biologicznej?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Chociaż może nie jest ono najtańsze, to w efekcie bardzo się opłaca. Przede wszystkim osadnik wymaga opróżniania nie częściej niż raz na 2-3 lata, co redukuje koszty zamawiania wozu asenizacyjnego. Poza tym model ten cechuje się:

  • bezawaryjnością,
  • prostą eksploatacją,
  • wysoką skutecznością oczyszczania,
  • prostą konstrukcją.

Warto wybrać

Warto przejrzeć oferty i zdecydować się na w pełni ekologiczną, niemającą wpływu na otoczenie instalację. Szukasz takiego modelu oczyszczalni? Przejrzyj oferty w Internecie.

Podobne