Jaki kamień szlifierski wybrać?Jaki kamień szlifierski wybrać?

Szlifowanie polega na dokładnej obróbce określonej powierzchni z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi ściernych. Kluczowe jest tutaj dopasowanie używanego kamienia (pod względem m.in. wielkości i twardości) do rodzaju obrabianego materiału i planowanego efektu. Sprawdź, jakie kamienie szlifierskie są dostępne na rynku oraz który wybrać do wykonywanej pracy. 

Jakie są rodzaje kamieni do szlifierki?

Tego typu produkty ścierne można podzielić według następujących cech i aspektów:

  • rozmiar (od około 50 do 500 mm),
  • twardość (oznaczana alfabetem — im dalsza litera, tym twardsze ziarno),
  • kształt (duże tarcze korundowe, modele garnkowe pierścieniowe, małe trzpieniowe),
  • gradacja (16 i 24 do zgrubnego szlifowania, 36 i 46 do mocnego szlifowania, 60 — model uniwersalny, 80 do ostrzenia i precyzyjnego szlifowania, 100 i 120 do ostrzenia narzędzi),
  • kolor (szary, biały, różowy, czerwony, szary widiowy, zielony),
  • skład mineralny (m.in. elektrokorund lub węglik krzemu).

Jakie jest zastosowanie kamieni szlifierskich?

Opisywane narzędzia ścierne są wykorzystywane w wielu branżach, m.in. przemyśle, motoryzacji, stolarstwie czy rękodzielnictwie. W zależności od wyboru gradacji kamienia produkt można zastosować przy szlifowaniu, polerowaniu oraz kształtowaniu. Kamień szlifierski jest używany do prac na sucho i mokro w celu dokładnej obróbki elementów wykonanych m.in. z metalu, drewna, aluminium, tworzyw sztucznych oraz betonu.

Gdzie kupić kamień szlifierski?

Bez względu na to, w jakich warunkach będzie użytkowany sprzęt do szlifowania, warto postawić na wysokiej jakości narzędzia ścierne, które zapewnią komfort pracy oraz umożliwią osiągnięcie określonego efektu, m.in. wygładzonej powierzchni. Największy wybór kamieni można znaleźć w sklepach internetowych, gdzie pracownicy zawsze chętnie służą doradztwem.

Podobne