Kamień szlifierski — rodzaje i zastosowanie



Kamień szlifierski — rodzaje i zastosowanie

Tarcze do szlifowania różnią się wieloma cechami, m.in. rozmiarem, twardością czy kolorem. Każdy proponowany model służy do obróbki innego materiału oraz pozwala uzyskać nieco odmienny efekt, dlatego tak ważny jest dobór właściwego narzędzia. Sprawdź, jakie jest podstawowe zastosowanie ściernic do szlifierek stołowych i kątowych.

Czym jest kamień szlifierski?

Narzędzie ścierne jest wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i pracowników zakładów przemysłowych, motoryzacyjnych czy stolarskich. Najczęściej poprzez użycie szlifierki chce się uzyskać idealnie gładką powierzchnię w celu jej dalszej obróbki. Należy jednak podkreślić, że tarcze można zastosować także przy nadawaniu określonego kształtu obrabianym elementom wraz z ich przecinaniem czy wykonywaniem nacięć. 

Jakie są rodzaje ściernic?

Przed zamówieniem produktu ściernego należy dokładnie określić rodzaj wykonywanych prac. Na rynku dostępny jest kamień szlifierski różniący się przede wszystkim:

  • wymiarami (średnica zewnętrzna, grubość tarczy, średnica otworu),
  • dopuszczalną prędkością liniową i obrotową,
  • granulacją (gruba — od 8 do 24, średnia — 30-60, drobna — 70-180 i bardzo drobna — powyżej 220),
  • spoiwem (BF — żywiczne wzmocnione, B — żywiczne, V — ceramiczne, Mg — magnetyzowe, G — gumowe),
  • twardością (E, F, G — bardzo miękka, H, I, J, K — miękka, L, M, N, O — średnia, P, Q, R — średnia oraz S i T — bardzo twarda),
  • ziarnem ściernym (elektrokorund lub węglik krzemu).

Jak prawidłowo używać narzędzi szlifierskich?

Najważniejszy jest właściwy dobór ściernic do rodzaju użytkowanego sprzętu oraz materiału. Pracownik powinien trzymać narzędzie stabilnie i odpowiednio dopasować prędkość obrotów. Po każdej pracy należy dokładnie oczyścić kamień z pyłu i zanieczyszczeń. Największy wybór tego typu akcesoriów można znaleźć w internetowych hurtowniach. Dobrze jednak postawić na sprawdzonych producentów.

Podobne