Kotwy chemiczne – zalety wklejanych łączników
Łączniki są elementem wielu konstrukcji. Od ich jakości zależy trwałość budowli. Dlatego coraz częściej, obok mechanicznych, wykorzystuje się kotwy chemiczne. Czym one są i jakie rodzaje się wyróżnia? Poznaj je bliżej oraz sprawdź zalety płynące z używania tego rodzaju systemów łączeniowych! Przeczytaj poniższy artykuł.

 Kotwy chemiczne – czym są?

Nazwą tą określa się łączniki produkowane z substancji, które pod wpływem połączenia ich składników lub oddziaływania powietrza trwale łączą np. pręt lub gniazdo z wewnętrznym gwintem z danym podłożem. W przeciwieństwie do wariantu mechanicznego kotwa chemiczna oferowana m.in. przez firmę Fischer, wstrzyknięta lub wsadzona do otworu w postaci ampułki, skutecznie i szczelnie go wypełnia. Na szybkość tworzenia się wiązań wpływ ma temperatura, dlatego zazwyczaj wykonuje się takie prace w cieplejsze dni.

Jakie rodzaje kotew chemicznych się wyróżnia?

Typy tych kotew można wyróżnić na podstawie związków chemicznych, jakich użyto do produkcji, jak i materiału, do którego zostały przeznaczone. Według pierwszego kryterium dzieli się je na:

  • powstałe na bazie żywic epoksydowych,
  • hybrydowe – z żywic hybrydowych,
  • poliestrowe.

Różnią się między sobą m.in. szybkością wiązania w zależności od temperatury, a także jego siłą. Według drugiego podziału wyróżnia się produkty do podłoży:

  • pełnych i mocnych,
  • pełnych i słabych,
  • z pustymi przestrzeniami.

Korzyści z wykorzystania tych łączników

Rozwiązania te mają szereg zalet. Po pierwsze – szczelność. Pręt zatopiony w takiej masie jest skutecznie chroniony m.in. przed rdzą. Ponadto łączniki wklejane stosuje się również przy krawędziach powierzchni, czego nie zaleca się w przypadku wariantu mechanicznego ze względu na tarcie i rozpieranie. Cechują się też wysoką wytrzymałością na obciążenia, w tym ruch pulsacyjny.

Jakiej firmy kotwy są najlepsze?

Choć na rynku dostępne są produkty różnych firm, to jeden producent wybija się pośród innych. Każda kotwa chemiczna Fischer to łącznik o dużej trwałości i wytrzymałości. Nie bez przyczyny firma ta zyskała pozycję lidera na rynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o jej artykułach – sprawdź ofertę dobrego sklepu budowlanego.

Podobne