Kto najczęściej ubiega się o alimenty w Warszawie? Adwokat odpowiadaKto najczęściej ubiega się o alimenty w Warszawie? Adwokat odpowiada

Do kancelarii adwokackich zgłaszają się osoby z różnymi problemami. Dowiedz się, jacy ludzie najczęściej udają się po poradę w związku z alimentami. W czym może pomóc adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym?

Opiekunowie dzieci

Po rozwodzie często jeden z rodziców na stałe zamieszkuje z dzieckiem, a drugi zobowiązany jest do płacenia alimentów. Niestety, ustalenie wysokości należnej kwoty bywa trudne. Sędziowie biorą pod uwagę przede wszystkim potrzeby małoletniego i możliwości zarobkowe ojca lub matki. Opiekun dziecka powinien przedstawić rachunki wskazujące na koszty utrzymania pociechy. Alimenty mogą być przeznaczane między innymi na:

  • leki, wizyty u lekarza i fizjoterapię,
  • zajęcia dodatkowe i rozwijanie hobby,
  • ubrania, kosmetyki, artykuły szkolne,
  • opłacenie rachunków za prąd, wodę, mieszkanie,
  • gadżety elektroniczne i utrzymanie telefonu,
  • zakup obiadów w szkole i jedzenie do domu,
  • korzystanie z życia kulturalnego.

Chcesz złożyć pozew o alimenty w Warszawie? Adwokat może wyjaśnić Ci aktualne przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego oraz interpretuje je w określonej sytuacji. Prawnicy, którzy wielokrotnie brali udział w rozprawach o alimenty na dzieci, są w stanie przewidzieć różne scenariusze wydarzeń. Wśród oferowanych przez nich usług można wymienić dopełnienie formalności procesowych oraz reprezentację na sali sądowej.

Krewni ubiegający się o alimenty

Polskie przepisy uwzględniają możliwość ubiegania się o alimenty od byłego małżonka lub małżonki. Taki proceder często ma miejsce w następstwie rozwodu z orzekaniem o winie. Osoba otrzymująca wsparcie finansowe musi znajdować się w trudnej sytuacji życiowej i nie mieć pieniędzy na codzienne utrzymanie. Należy udowodnić też, że nie ma możliwości poprawienia swojej sytuacji finansowej, na przykład z powodu choroby. O alimenty mogą ubiegać się także rodzice i rodzeństwo. Sąd przeanalizuje zasadność wniosku i wysokość zarobków krewnego, który ma dołożyć się do ich utrzymania.

Wszczęcie rozprawy alimentacyjnej

Chcesz zadbać o swoje dziecko i uzyskać wyższą kwotę pieniędzy na jego utrzymanie? Przelicz codzienne koszty życia i przedstaw je w sądzie. Zwracaj uwagę na obowiązujące przepisy i możliwości zarobkowe małżonka. Jak długo trwają rozprawy alimentacyjne? Wiele zależy od porozumienia stron oraz przejrzystości przedstawianych przez pozywającego dowodów w sprawie.

Podobne