Okoń nilowy – występowanie i jego rola w ekosystemieOkoń nilowy – występowanie i jego rola w ekosystemie

Łatwo adaptujący się drapieżnik. Potężna ryba, dorastająca nawet do 200 cm długości i 200 kg wagi. „Sprawca” tragedii w Jeziorze Wiktorii. Okoń nilowy to zwierzę, z którym wiążą się pewne kontrowersje, ale i zdecydowanie jedna z wodnych istot, zasługujących na szacunek. Gdzie występuje? Jaką gra rolę w ekosystemie? Przeczytaj o tym poniżej!

Występowanie okonia nilowego

Ryba ta naturalnie występuje w całej krainie etiopskiej, czyli obszarze obejmującym tereny Afryki na południe od Zwrotnika Raka, południowe wybrzeża Półwyspu Arabskiego, a czasem też – Madagaskar. Naturalnie bytuje w jeziorze Czad i Turkana, a także w rzekach, w tym Senegalu, Wolcie, Kongo i w końcu – w Nilu. Poza tym jest w stanie żyć w półsłonych wodach, więc można spotkać ją w jednym z egipskich akwenów – Buhajrat Marjut.

Introdukcja w jeziorze Wiktorii

Hodowcy ryb zdecydowali się wprowadzić tilapię i okonia nilowego do Jeziora Wiktorii. Skutkiem wpuszczenia w latach 50. XX wieku „jedynie” 35 osobników było wytrzebienie setek endemicznych gatunków tego akwenu. I choć to głównie on przyczynił się bezpośrednio do wyginięcia tych zwierząt (stąd „sprawca”), to winny temu działaniu wciąż pozostaje człowiek.

Agresywny i niewybredny drapieżnik

Ryba ta to typowy mięsożerca, przy czym – jest bardzo niewybredna. Żywi się narybkiem i dorosłymi, mniejszymi od niej rybami, ale nie pogardzi mięczakami i krewetkami. Z tego powodu tak dobrze adaptuje się w zbiornikach, w których była gatunkiem obcym. Dlatego też m.in. okoń nilowy został zaliczony do najbardziej inwazyjnych ryb w historii.

Ryba ceniona ze względu na mięso

Nawet taki drapieżnik jednak ma swojego naturalnego wroga. Zwierzę to od lat poławia się zarówno z jeziora Wiktorii, jak i innych zbiorników. Wynika to z faktu, że jego mięso jest chętnie spożywane na całym świecie. Tylko do samej Unii Europejskiej trafia ono w ogromnych ilościach, w tym m.in. na półki marketów.

Podobne

Co można osiągnąć dodając specjalne drożdże do paszy dla krów mlecznych ?

Co można osiągnąć dodając specjalne drożdże do paszy dla krów mlecznych ?Co można osiągnąć dodając specjalne drożdże do paszy dla krów mlecznych ?Hodowcy zajmujący się produkcją mleka szukają sposobów na zwiększenie wydajności swoich stad. Jednym z najważniejszych, obok dostarczania krowom dobrej jakości paszy, jest suplementowanie odpowiednimi probiotykami, które sprawią, że podawany im pokarm