Okulistyka dziecięca w Poznaniu — kiedy trzeba skorzystać z takich usług?Okulistyka dziecięca w Poznaniu — kiedy trzeba skorzystać z takich usług?

Chodzenie do okulisty to dla wielu osób przykra konieczność, zwłaszcza że nierzadko wynikiem wizyty jest przepisanie okularów. Zdrowia swojego wzroku i oczu nie można jednak bagatelizować, gdyż jest to niezwykle potrzebny zmysł, ale i wrażliwy obszar organizmu. Od problemów w tym zakresie nie są wolne także dzieci. Sprawdź, kiedy mogą potrzebować pomocy okulisty.

Kiedy z dzieckiem do okulisty?

Może się wydawać, że problemy ze wzrokiem, jako że najczęściej powodowane są przez korzystanie z ekranów, ewentualnie czytanie w złym oświetleniu, dotyczą tylko osób starszych, np. począwszy od wieku szkolnego. Nic jednak bardziej mylnego, pomocy specjalisty okulistyki dziecięcej z Poznania mogą potrzebować nawet zupełne maluchy, również noworodki. Już w pierwszych dniach życia wprawne oko pediatry lub rodzica jest w stanie zauważyć, że coś niepokojącego dzieje się ze wzrokiem albo oczami dziecka. Wówczas nie warto zwlekać. Okulistyka dziecięca dysponuje wieloma metodami diagnostycznymi, pozwalającymi badać nawet tak małe dzieci.

Oczywiście zdecydowana większość problemów z oczami u dzieci pewnie będzie wyolbrzymieniem zwykłych zjawisk, lepiej jednak reagować przedwcześnie niż bagatelizować poważne symptomy. Trzeba przy tym pamiętać, że oczy dzieci są potencjalnie narażone na wiele chorób, nawet tych, jakie zwykle przypisywane są dorosłym, a nawet seniorom. Dotyczy to choćby wrodzonej zaćmy. Kolejna sprawa, o której należy wiedzieć, to fakt, że im wcześniej wykryje się problemy, tym łatwiej jest je usuwać, dlatego i nikłe podejrzenia co do nieprawidłowości powinny znajdować swój finał w gabinecie specjalisty.

Jak może pomóc okulista dziecięcy?

Okulistyka dziecięca ma wiele metod diagnostycznych, nadających się do zastosowania już od pierwszych dni życia dziecka, a także metod leczenia, łączenie z operacjami i zabiegami laserowymi. Najczęściej jednak prowadzone są działania profilaktyczne, polegające na przykład na odpowiedniej pielęgnacji oczu i ich okolic. Znaczną część tych czynności, po odpowiedniej instrukcji, wykonują rodzice w domu.

Skorzystaj z dostępnej pomocy

Problemy ze wzrokiem i jego narządem nie omijają nawet najmłodszych, dlatego trzeba uważnie obserwować swoje dziecko. Nieprawidłowości można też dostrzec na zdjęciach lub może to zrobić pediatra podczas wizyty kontrolnej. Okulista prywatnie przyjmuje zaś bez zbędnej zwłoki.

Podobne