W jakich urządzeniach wykorzystywane są hydrauliczne silniki wolnoobrotowe?W jakich urządzeniach wykorzystywane są hydrauliczne silniki wolnoobrotowe?

Odkąd stworzono mechanizmy zamieniające energię ciśnienia w energię mechaniczną przenoszenie i podnoszenie potężnych ładunków przestało być problemem. Urządzenia te wykorzystywane są w wielu dziedzinach gospodarki. Przeczytaj zamieszczony niżej artykuł i dowiedz się, gdzie znajdują one zastosowanie!

Jak działają hydrauliczne silniki wolnoobrotowe?

Ich zadaniem jest wytwarzanie energii mechanicznej generowanej przez ciecz znajdującą się pod wysokim ciśnieniem. Wzrost tego ciśnienia w układzie hydraulicznym powoduje obrót wałka napędowego, a ten wprawia w ruch podłączone do silnika urządzenie. Mechanizmy te nie wymagają zastosowania przekładni redukującej prędkość obrotową. Wytwarzają one moc bez względu na kierunek obrotu wałka napędowego.

W jakich dziedzinach gospodarki wykorzystuje się tego typu silniki?

Hydrauliczne silniki wolnoobrotowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach. Urządzenia nimi zasilane spotyka się w budownictwie, górnictwie, w przemyśle ciężkim i chemicznym. Montuje się je w kombajnach górniczych, wiertnicach i potężnych transporterach. Są też powszechnie wykorzystywane w maszynach i pojazdach rolniczych, leśnych, komunalnych i budowlanych. Na rynku można też spotkać tego typu napędy szybkoobrotowe w urządzeniach hydraulicznych ogólnego zastosowania o mniejszej mocy.

Jakie są najważniejsze zalety silników wolnoobrotowych?

Tego rodzaju silniki mają zwartą, kompaktową budowę, a mimo to mogą przenosić dużą moc. Urządzenia wolnoobrotowe są:

  • wytrzymałe,
  • odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • bezawaryjne,
  • wydajne.

Gwarantują też ciągłość pracy maszyn o dużej mocy, które zostały w nie wyposażone. Ich najpoważniejszą niedogodnością jest głośna praca. 

Czy głośność jest jedyną wadą tych silników?

Inną niekorzyścią, jeśli można tak powiedzieć, jest to, że napędy wolnoobrotowe, aby długo i dobrze służyły, wymagają umiejętnej obsługi i fachowej wiedzy. Chcesz wiedzieć o nich więcej? Znajdź w Internecie firmę, która je sprzedaje i zasięgnij informacji.

Podobne